Enter Your Future w PG3

Enter Your Future- po co i dla kogo?

Enter Your Future to narodowy projekt edukacyjny AIESEC Polska organizowany od 2008 roku. Realizowany jest w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski, a każda kolejna edycja cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród szkół jak i uczniów. W ramach projektu prowadzone się warsztaty edukacyjne na tematy związane z kulturą, historią, geografią, przedsiębiorczością oraz wiedzą o społeczeństwie. Są one prowadzone w języku angielskim przez studentów uczelni z różnych zakątków świata i stanowią atrakcyjne uzupełnienie oferty edukacyjnej szkół biorących udział w projekcie. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło to przedsięwzięcie patronatem honorowym.
Edycje Enter Your Future organizowane są cyklicznie w 12 województwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem największych miast. Łącznie w warsztatach edukacyjnych bierze udział ponad 30 tysięcy uczniów z około 300 szkół z całej Polski, wśród nich także szkoły z Kędzierzyna- Koźla.

Uczniowie PG 3 i ich udział w projekcie Enter Your Future.

Niełatwo przełamujemy bariery językowe, a tym bardziej jest to trudne dla młodych ludzi niepewnych swoich umiejętności, dlatego warto szukać nowych sposobów, żeby język obcy stał się mniej obcy. Projekt Enter Your Future pomaga zrobić to metodą najprostszą- zmuszając do komunikowania się z obcokrajowcami w języku angielskim, ponieważ jest to jedyna możliwość : ) Nasi mili goście to troje studentów, którzy w programie EYF debiutowali tak jak i nasza szkoła. 14 maja 2012 r. przyjechali do PG3:
Mengyao z Chengu w Chinach,


Darell z Hong Kongu


i Thomas z Toronto w Kanadzie.


Była to ich pierwsza wizyta w Europie, a prowadzenie zajęć z młodzieżą- zupełnie nowe doświadczenie, tremę miały więc obie strony. Każde warsztaty w ramach EYF zaczynają się od prezentacji krajów, z których przyjeżdżają studenci. Poznaliśmy kulturę i tradycję mieszkańców centralnej części Chin, następnie relację Darella o ogromnym i nowoczesnym Hong Kongu, a później dla odmiany Thomas zaprezentował swój kraj- Kanadę. Nasi uczniowie mieli okazję przebywać w ich towarzystwie nie tylko w szkolnej klasie, ale także poza nią. W programie wizyty był rejs statkiem po Odrze, a także wycieczka do Mosznej i Głogówka. Dodatkową atrakcją było to, że wyjazdy organizowane były wspólnie z Zespołem Szkół nr 2, w której przebywała inna grupa studentów: Gloria z Chin, Sonia z Ukrainy i Akash z Indii, integracja odbywała się więc w gronie uczniów, nauczycieli i aż sześciu studentów. Bardziej oficjalnym wydarzeniem było wspólne śniadanie z wiceprezydentem miasta Pawłem Ramsem, a tym mniej oficjalnym- ognisko w leśniczówce w Ortowicach, gdzie także nauczyciele mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Jak można było przewidzieć nasi goście i uczniowie zżyli się najbardziej w momencie, gdy wizyta Mengyao, Darella i Thomasa dobiegała końca, pożegnanie było więc serdeczne. Następny etap na ich drodze to szkoła w Paczkowie. Życzymy powodzenia i być może do zobaczenia.
Korzyści płynące z takich kontaktów są nie do przecenienia, dlatego mamy nadzieję, że będziemy mogli wziąć udział w kolejnych edycjach Enter Your Future, szczególnie że w roku szkolnym 2012/2013 Publiczne Gimnazjum nr 3 otwiera klasę językową o zwiększonej liczbie godzin języka angielskiego.


5 dni z życia PG3- wizyta studentów w ramach projektu Enter Your Future


Poniedziałek 14.05.2012 (dzień 1)
Nasi goście: Mengyao z Chin, Darell z Hong Kongu i Thomas z Kanady przyjeżdżają do Kędzierzyna- Koźla. Po zakwaterowaniu w kozielskiej
bursie zaczynają zajęcia z uczniami, podczas których opowiadają o tradycji i kulturze Chin i Kanady.
Po obiedzie i popołudniowych zajęciach był czas na zwiedzanie Koźla w towarzystwie nauczyciela języka angielskiego.

Wtorek 15.05.2012 (dzień 2)

Od godz. 8 warsztaty językowe z uczniami, a o godz 9.40 w zaprzyjaźnionym PG 2 spotykamy sięz wiceprezydentem miasta Pawłem Ramsem i Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty i Wychowania Panią Katarzyną Dysarz.
Były prezenty, konwersacje i oczywiście pyszne śniadanie. Po powrocie do szkoły warsztaty w małych grupach i obiad, a potem...
A potem nizapomniane wrażenia- rejs statkiem po Odrze.
Po wyczerpującym dniu- kolacja.
środa 16.05.2012 (dzień 3)
Kolejna okazja by bliżej się poznać poza murami szkoły- wycieczka do Mosznej i Głogówka zorganizowana wspólnie z PG2.
czwartek 17.05.2012 (dzień 4)
Przed południem zajęcia. Uczniowie i studenci czują się już bardziej swobodnie. Bliżej się poznajemy i zawiązują się prawdziwe przyjaźnie. Wieczorem okazja do spotkania gronem pedagogicznym na ognisku w leśniczówce w Ortowicach.
Piątek 18.05.2012 (dzień 5)
Już piątek! Szkoda, że to koniec. Kiedy wszyscy się poznali i polubili, czas na pożegnanie. Ostatnie wspólne zdjęcia i w drogę do kolejnej szkoły. Do zobaczenia.